Kojení v případě rozštěpu patra/rtu

Kojení. Pro mnoho miminek naprosto přirozená věc, ale pro většinu dětí narozených s rozštěpem obličeje velký problém. Při této vrozené vývojové vadě je totiž narušena normální fyziognomie dutiny ústní. Zatímco zdravé dítě při kojení může svými rty bradavku pevně obejmout, při rozštěpu rtu je toto znemožněno. Navíc pokud rozštěp zasahuje i patro, v ústech miminka nevznikne podtlak potřebný pro sání.


V případě, že rozštěp zasahuje pouze ret, může být po operaci většina miminek plně kojena bez větších obtíží. U miminek s celkovými rozštěpy (kdy je zasažen ret, patro a čelist) se plné kojení dařit nemusí. Je však vždy reálná naděje, že budou moci být kojena s následným dokrmením odstříkaným mateřským mlékem. Non-nutritive breastfeeding – tedy kojení jehož hlavním smyslem není dítě dosyta nakrmit - má pro dítě i maminku velký význam.


Pokud máte jakékoliv obtíže, neváhejte kontaktovat laktační poradkyni.

Kojení má pro miminko s rozštěpem rtu nebo patra tyto přínosy:

  • Díky mateřskému mléku je méně náchylné k riziku infekce.
  • Kojení umožňuje vytvořit blízký a důvěrný vztah mezi dítětem a maminkou.
  • Při sání mateřského mléka miminko využívá mnohem intenzivněji obličejové svaly než při sání z láhve, čímž se zlepšuje jejich vývoj a tím je předpokládán lepší vývoj řeči v budoucnu.
  • Je-li miminko již po chirurgickém uzavření rtu/patra nebo jiné operaci, mateřské mléko urychluje uzdravovací proces. 

Haberman

Chcete-li Vašemu děťátku poskytnout výhody kojení, můžete Vaše mléko odsávat pomocí odsávaček mateřského mléka. Firma Medela AG vyvinula speciálně pro děti s touto vadou savičku Haberman. Dudlík je vyroben z velmi měkkého silikonu s různě velkými průřezy, jenž se přizpůsobují potřebám dítěte. Průřez v dudlíku umožňuje velmi pomalý průtok mléka bez výskytu vzduchu. Dítě při krmení používá obličejové svaly, což může usnadnit budoucí kojení.
Pokud se Vám však kojení ani odsávání nedaří, není důvod ke smutku. Kojenecká mléka jsou dnes velmi kvalitní. Důležitější, než čím dítě krmíte, je to, že to děláte s láskou.

Více informací o problematice najdete na stránkách Občanského sdružení Šťastný úsměv.
Šťastný úsměv je nezisková organizace pomáhající již od roku 2005 rodinám dětí s rozštěpem obličeje. Více se dočtete zde
 

 

 

 

 

a0103-podavani-materskeho-mleka;